Védőnői szolgálat - Iskola egészségügy
2013-11-24
Gárdonyi Géza alábbi szavai vezérelnek:
„ A gyermek az öröm, a reménység…
egész kedves valója olyan nékünk, mint a tavaszi vetés:
ígéret és gyönyörűség.”
Martoniczné Németh Éva koordinátor védőnő
A Védőnői Szolgálat munkatársainak küldetése:
Minden egyes új életet gondozni kell azért, hogy egészségben, biztonságban, szeretetben foganhasson, születhessen és nevelkedhessen.
Miben segít a védőnő?
A védőnői szolgálatok a várandósok, csecsemők és kisgyermekek, iskoláskorú gyermekek gondozását végzik. Munkájukat a családok otthonában, tanácsadóban, a nevelési- és oktatási intézményekben, valamint közösségi programokra alkalmas helyszíneken végzik önállóan, területi ellátási kötelezettség alapján.
A várandósság alatt nyomon követik a magzat fejlődését, egészséges világra jövetelét biztosító anyai vizsgálatok menetét. Felkészítik az anyát (igény esetén az apát is) a szülésre, szülő-szerepre és a szoptatásra. Segítséget nyújtanak a családokat megillető juttatások igénybevételének menetében. Javaslatot tesznek az alapvető babaápolási kellékek, ruhák beszerzésére.
A baba megszületése után figyelemmel kísérik a fejlődését. Segítik az anyákat a szoptatásban, és arra törekednek, hogy minden baba minimum 6 hónapos koráig (vagy még tovább) tudjon az édesanyja tejével táplálkozni. Megtanítják a helyes szoptatási technikákat, segítenek a tejelválasztás fokozásában és megtartásában. Szervezik a kötelező védőoltások beadását, tájékoztatnak egyéb kérhető védőoltásokról. A védőoltások azért fontosak, mert súlyos (régen halálos) betegségektől és szövődményektől védik meg a gyermekeket. Tanácsokat adnak a csecsemő gondozása, nevelése és a helyes szokások, napirend kialakítása terén a harmonikus szülő-gyermek kapcsolat kialakulása érdekében.
Segítenek családi kapcsolatok rendezésében, konfliktus helyzetek kezelésében. Segítséget nyújtanak családtervezéssel kapcsolatos igények megoldásához. Segítenek tájékozódni, hogy a különböző természetű problémákkal kihez kell fordulni. Segítenek a család bármely tagjával kapcsolatos egészségügyi, szociális, gyermekvédelmi problémák megoldásának menedzselésében.
A kisded, kisgyermek, kisiskolás és ifjúkor testi, lelki, szellemi fejlődésének figyelemmel kísérésében, higiéniás ellenőrzésében. Tanácsokat adnak az egyes életkoroknak megfelelően a táplálkozásban, életmódban, nevelési kérdésekben. Részt vesznek a nevelési és oktatási intézmények tanulóinak nevelésében, felvilágosításában, egészséges életmódra nevelésében foglalkozások tanfolyamok tartásával.
Elvégzik az életkorhoz kötött kötelező szűrővizsgálatokat, és elváltozás esetén segítik a szülőket a korai kezelések, korrekciók megkezdésében együttműködve a gyermek háziorvosával.
A gyermekeket fenyegető veszélyeztető tényezők észlelése esetén, vagy súlyos elhanyagolás, bántalmazás alkalmával jelzéssel élnek a Családsegítő és Gyerekjóléti Szolgálat felé, közösen keresve a megoldási lehetőségeket a veszélyeztetettség megszüntetésére.
Felkészíti a családokat a beteg csecsemő és kisgyermek otthoni ápolására.
Szorgalmazza a népegészségügyi szűrővizsgálatokon való részvételt, valamint tájékoztatást ad az önkéntesen igénybe vehető ajánlott szűrővizsgálatokról.
A Védőnői ellátás feladatai:
Az egészséghez való jog alkotmányos alapjog. A Védőnői Szolgálat feladata a családok gondozása, melynek során más ellátórendszerekkel való együttműködésben segíti az állampolgárokat abban, hogy ezt az alkotmányos jogukat megismerjék, és az egészségi állapotukat a számukra elérhető legmagasabb szinten megőrizzék és fejlesszék. A Védőnői Szolgálat területi gondozási tevékenysége során kiemelt figyelmet fordít az esélyegyenlőség érvényesülésére, a hátrányos helyzet kiküszöbölésére, valamint azokra a célcsoportokra, amelyek az egészség szempontjából érzékenyek.
A védőnői gondozás céljai:
- Feltárni és értékelni az egészséget befolyásoló védő-támogató és veszélyeztető tényezőket
- Hozzásegíteni az embereket ahhoz, hogy egészségük megtartásával képesek legyenek betölteni társadalmi szerepeiket
- Megalapozni, fejleszteni egészségismereteiket
- Aktív segítéssel kialakítani az egyén, a család, a közösség készségeit az egészség megőrzése, fejlesztése, visszaállítása, a betegségek megelőzése érdekében
- Támogatni az egészséghez való hozzáférés esélyegyenlőségének érvényesülését, a hátrányok csökkentését, az elérhető legjobb életminőség megszerzését és fenntartását
A védőnői gondozás alapvető módszere a tanácsadás:
Célja, hogy az egészség érdekében az egyenek, a családok, a közösségek aktuális élethelyzetüknek megfelelő, tájékozott döntést tudjanak hozni, képesek legyenek elkötelezetten cselekedni, változni/változtatni.
A tanácsadás szakmai, etikai szempontok szerint objektív, tudományos megalapozottsággal összegyűjtött tényeken, adatokon, továbbá az elfogadáson, a tiszteleten alapul és minden elfogultságtól és előítélettől mentes, tekintettel van az egyén, a család, a közösség egészséggel összefüggő kulturális értékeire, szokásaira.
A tanácsadás bármelyik formálja (direkt, vagy nem direkt) a gondozottak egészséghez kapcsolódó kérdéseinek szakszerű megválaszolását, egészségismereteinek gyarapítását, az egészséges életmód tervezését, a megfelelő döntések kialakítását szolgálja.
A tanácsadás alapja, egy folyamatosan fejlődő segítő, interaktív kapcsolat, amely bizalmon alapul. A védőnő kellő időt, értő figyelmet, elfogadó, őszinte légkört biztosít a gondozás és tanácsadás folyamán. Segíti a gondozott személyt, családot, közösséget az egészséggel kapcsolatos kompetenciáinak növelésében, szükségleteinek megfogalmazásában, problémáinak feltárásában, valamint a gondozott által elfogadott legjobb megoldás kiválasztásában, megvalósításában. A szükséges változás, változtatás érdekében a védőnő segíti az új célok megfogalmazását, a jövőkép kiépítését, erősítve ezzel az egyén önazonosságának kialakulását. Az eredményes tanácsadás pozitív hatással van az egyénre, a családra, a helyi közösségre, közvetve az érintett társadalmi csoportok népegészségügyi helyzetére.
VÁLASSZA KI AZ ÖN KÖRZETÉT!
Védőnői körzetek:
Celldömölk 1. - I. számú gondozási körzet:
A Bartók Béla utca, Ady Endre utca, Arany János utca 1-től 29-ig, Dr. Géfin Lajos tér, Batthyány utca, Hámán Kató utca, Ifjúság tér, József Attila utca, Horváth Elek utca, Kolozsvár utca, Kölcsey utca, Nagyvárad utca, Széchenyi utca 1-től 56-ig, Uzsok utca, Pórdömölki utca, Radnóti utca, Ságvári utca, Sági utca 1-től 13-ig, Petőfi utca 20-tól, Nemesdömölki utca és az Ostffy Mihály tér.
Továbbá Köcsk, Kemeneskápolna és Mersevát települések.
Védőnő: Kreifné Takács Judit
Elérhetőség: Celldömölk, Bartók Béla u. 1/C.
Tel.: 06 95/423-955
Önálló védőnői tanácsadás időpontja:
Hétfő: várandós: 8-tól 10 óráig, csecsemő-kisgy.: 10-től 12 óráig
Celldömölk 2. - II. számú gondozási körzet:
A Búza J. utca, Budai N. Antal utca, Deák Ferenc utca, Wesselényi utca, Vasvári Pál utca, Kinizsi utca, Király János utca, Kiscelli köz, Kisfaludy utca, Kossuth Lajos utca, Nagy Sándor tér, Óvoda köz, Pápai utca, Petőfi utca 1-től 20-ig, Szomraky utca, Városháza tér, Pozsony utca, Rákóczi utca, Szabadság tér, Szentháromság tér, Dózsa utca, Esze Tamás utca, Gayer Gyula tér, Hollósy tér, Árpád utca, Baross utca, Batthyány utca 1-től 11-ig és 2-től 12-ig, Bercsényi utca, Berzsenyi utca, Bocskai utca, Botond utca és a Sági utca 2-től 20-ig.
Továbbá Nemeskocs település.
Védőnő: Nagyné Deé Beáta
Elérhetőség: Celldömölk, Bartók Béla u. 1/C.
Tel.: 06 95/423-955
Önálló védőnői tanácsadás időpontja:
Kedd: várandós: 8-tól 10 óráig, csecsemő-kisgy.: 10-től 12 óráig
Celldömölk 3. - III. számú gondozási körzet:
A Somogyi Béla utca, Béke utca, Sághegy, Mátyás Király utca, Fazekas Mihály utca, Marx Károly utca, Táncsics Mihály utca, Barátság utca, Kresznerics Ferenc utca, Kertalja utca, Liszt Ferenc utca, Újvilág utca, Puskin utca, Bajcsy-Zsilinszky utca, Bem József utca, Hegyi utca, Uzsabánya utca, Kőtörő utca, Eötvös utca, Sikló utca, Kráter utca, Vak Béla utca, Kökörcsin utca, Kankalin utca, Heiner Kálmán utca, Jókai utca, Dobó Katalin utca, Móricz Zsigmond utca, Martinovics utca, Erdőalja utca, Izsákfa utca, Kodó utca, Bokodi utca, Hegyalja utca, Bokodpuszta és Sági utca 101-től 215-ig, valamint 100-tól 216-ig.
Védőnő: Balogh Bianka
Elérhetőség: Celldömölk, Bem u. 1.
Tel.: 06 95/424-007
Önálló védőnői tanácsadás időpontja:
Kedd: várandós: 8-tól 10 óráig, csecsemő-kisgy.: 10-től 12 óráig, nővédelmi: 12-14 óráig
Csütörtök: csecsemő-kisgy.: 8-tól 10 óráig
Celldömölk 4. - IV. számú gondozási körzet:
Az Április 4. utca, Akácfa utca, Arad utca, Kassa utca, Gyár utca, Sági utca 15-től 71-ig, valamint 22-től 68-ig, Hársfa utca, Mikes Kelemen utca, Móritz Sándor utca, Mesteri utca, Május 1. utca, Koptik Odó utca, Kodály Zoltán utca, Kisdobos utca, Rendező, Riczinger utca, Tó utca, Sándorháza, Sport utca, Szalóky Sándor utca, Temesvár utca, Tátra utca, Zrínyi Miklós utca, Zalka Máté utca, Vörösmarty utca, Vasút utca, Tompa utca, Úttörő utca, Vágány utca, Csokonai utca, Gábor Áron utca, Fűztői Benedek utca, Arany János utca 31-től, Árvalányhaj utca, Balassi Bálint utca és Belovári István utca.
Védőnő: Császár Szandra
Elérhetőség: Celldömölk, Bartók Béla u. 1/C.
Tel.: 06 95/423-955
Önálló védőnői tanácsadás időpontja:
Szerda: várandós: 8-tól 10 óráig, csecsemő-kisgy.: 10-től 12 óráig, nővédelmi: 14-16 óráig
Iskolavédőnői szolgáltatás:
Védőnő: Venczel Jánosné
Elérhetőség: Celldömölk, Bartók Béla u. 1/C.
Tel.: 06 95/423-955
Fogadóórák:
Celldömölki Városi Iskola Csütörtök: 9-től 10 óráig és12-től 13 óráig
Alsósági Tagiskola Péntek: 10-től 11 óráig
Ifjúsági védőnői szolgáltatás:
Védőnő: Martoniczné Németh Éva
Elérhetőség: Celldömölk, Bem u. 1.
Tel.: 06 95/424-007
Fogadóórák:
Szent Benedek Katolikus Általános Iskola Hétfő: 9-től 10 óráig
SZMSZC Eötvös Loránd Szakképző Iskolája: Kedd: 9-10 óráig
Berzsenyi Dániel Gimnázium Csütörtök: 9-től 10 óráig
CVÁI Alsósági Tagiskola Péntek: 9-10 óráig
Védőnői szolgálat - ellátási területe
- Celldömölk
- Kemeneskápolna
- Köcsk
- Mesteri
- Mersevát
- Nemeskocs